Fri Oct 31 2014   
 

Course Schedule for Spring 2013

Jan 09 2013 - Apr 24 2013

Below is the Course Schedule for the College of Law. You can view and sort the schedules by course number, course title, instructor, room or classtime. Simply click on the urls at the top of the schedule to automatically sort the schedule. These schedules are all printer friendly.

Course Number Units Days Course Title Instructor Room ClassTime
910 §1 1-4 () Thesis Gantz, David A. IS 01:00A-01:00A
624B §1 1-3 (Pass/Fail) Arizona Journal for Environmental Law and Policy Glennon, Robert IS 01:00A-01:00A
693 §1 1-10 (Pass/Fail) Government/Public Interest Externship Nailon, Paula IS 01:00A-01:00A
699 §1 1-3 (Pass/Fail) Independent Study Faculty, TBA IS 01:00A-01:00A
693 §3 1-10 (Pass/Fail) Ad Hoc Externship Shoemaker, Amanda IS 01:00A-01:00A
693 §2 1-3 (Pass/Fail) Corporate Legal Externship Miller, Marc IS 01:00A-01:00A
696N §3 3 (Graded) Student Initiated Substantial Paper (must have faculty supervisor) Faculty, TBA IS 01:00A-01:00A
695J §1 1 (Pass/Fail) ASUA Legal Service Interviewing Ferrell, Susan IS 01:00A-01:00A
920 §1 1-9 (Pass/Fail) Dissertation Tatum, Melissa L. IS 01:00A-01:00A
695E §1 2 (Pass/Fail) Judicial Clerking Program Gin, Lorraine IS 01:00A-01:00A
696C §7 2-3 (Graded) The Mortgage Clinic Braucher, Jean IS 01:00A-01:00A
645C §1 2 (Pass/Fail) Trial Competition Redmon, Ryan IS 01:00A-01:00A
696N §12 2 (Graded) International Human Rights Advocacy Workshop [Not a Substantial Paper Seminar] Williams, Robert A. /Howard IS 01:00A-01:00A
661C §1 1-2 (Graded) NALSA Moot Court Tatum, Melissa L. IS 01:00A-01:00A
693 §4 3 (Pass/Fail) Center for Creative Photography Externship Bambauer, Derek IS 01:00A-01:00A
696A §1 2 (Graded) TTH Estate Planning Gadarian, Greg /Conway 137 08:00A-08:50A
615 §1 4 (Graded) MTWTH Constitutional Law II Massaro, Toni M. 156 08:00A-08:50A
626 §1 2 (Graded) T Jurisprudence Obiora, Leslye 126 08:00A-09:40A
696N §4 3 (Graded) T Jurisprudence (Substantial Paper Seminar) Obiora, Leslye 126 08:00A-09:40A
606 §2 3 (Graded) MWF Constitutional Law I (Friday = make-ups  first month only) Glennon, Robert 168 08:30A-09:45A
625 §1 2 (Graded) F American Legal History: Modern American Legal Thought Esposito, Joseph 21 08:30A-10:20A
696U §1 2 (Pass/Fail) M Professionalism in the Practice of Law Zlaket, Thomas A. 135 08:30A-10:20A
603Q §2 1 (Graded) F Introduction to Legal Research Sandwell-Weiss, Leah 126 08:30A-10:20A
603P §7 2 (Graded) T Legal Process, Analysis, and Writing Lett, Sylvia 21 08:30A-10:20A
603Q §6 1 (Graded) T Introduction to Legal Research Gotschall, Sarah 15 08:30A-10:20A
603Q §7 1 (Graded) TH Introduction to Legal Research Esposito, Shaun 15 08:30A-10:20A
603Q §1 1 (Graded) W Introduction to Legal Research Sandwell-Weiss, Leah 15 08:30A-10:20A
603Q §4 1 (Graded) W Introduction to Legal Research Gotschall, Sarah 17 08:30A-10:20A
603Q §5 1 (Graded) F Introduction to Legal Research Gotschall, Sarah 17 08:30A-10:20A
603P §3 2 (Graded) TH Legal Process, Analysis, and Writing Stratman, Anne 21 08:30A-10:20A
612 §1 3 (Graded) MTTH Family Law Bennett, Paul D. 118 09:00A-09:50A
633C §1 3 (Graded) MW Secured Transactions Dubovec, Marek 160 09:00A-10:15A
695M §1 3 (Graded) TTH ERISA and Employee Benefits Law Newman, Douglas 135 09:00A-10:15A
656G §1 3 (Graded) TTH Comparative Law on Indigenous Peoples Hopkins, James C. RH-114 09:00A-10:15A
634C §1 3 (Graded) WF Federal Public Land and Natural Resources Hopkins, James C. RH-114 09:00A-10:15A
634B §1 1 (Graded) F Latin American Company Law - Special dates: March 25-April 3 Reyes, Francisco 118 09:00A-11:30A
631D §1 1 (Graded) SUFS The Law, Policy, and Economics of Contemporary Native Nation Building *Special dates: Jan.4/5/6* Kalt, Joseph RH-204 09:00A-12:00P
603P §1 2 (Graded) TTH Legal Process, Analysis, and Writing Rabe, Suzanne M. 137 09:30A-10:20A
603P §2 2 (Graded) F Legal Process, Analysis, and Writing Gard, Lacey Stover 135 09:30A-11:20A
605 §2 4 (Graded) MW Property Large, Donald 168 10:00A-11:50A
603Q §8 1 (Graded) F Introduction to Legal Research Esposito, Shaun 15 10:00A-11:50A
603H §1 2 (Graded) F Legal Analysis, Writing and Research Barton, Maggie RH-215 10:00A-11:50A
650A §1 2 (Graded) F Crime and Punishment Shea, Hank 137 10:00A-11:55A
689 §1 3 (Graded) MW Advanced Legal Research Esposito, Shaun 126 10:30A-11:45A
609 §1 3 () MW The Legal Profession Schneyer, Ted 118 10:30A-11:45A
606 §1 3 (Graded) MW Constitutional Law I Massaro, Toni M. 160 10:30A-11:45A
620 §1 3 (Graded) TTH Immigration Law Silverman, Andy 160 10:30A-11:45A
655B §1 3 (Graded) MW Copyright Bambauer, Derek 135 10:30A-11:45A
639 §1 3 (Graded) MW Community Property Ratner, Jamie 137 10:30A-11:45A
696L §1 3 (Graded) TTH International Trade Law Gantz, David A. 135 10:30A-11:45A
618 §1 3 (Graded) TTH Antitrust Ratner, Jamie 137 10:30A-11:45A
681E §1 3 (Graded) TTH Law Library Practice and Administration (Room 125) Chiorazzi, Michael Other 10:30A-11:45A
619 §1 3 (Graded) TTH Estates & Trusts Hobson, Alex 118 10:30A-11:45A
649 §1 3 (Graded) TTH Economic and Dignitary Torts Bublick, Ellen M. 156 10:30A-12:00P
662A §1 3 (Graded) WF Bankruptcy Ponoroff, Lawrence 156 10:30A-12:00P
641 §1 3 (Graded) MW Water Law (Friday = make-ups  first month only) Glennon, Robert RH-204 10:45A-12:00P
644A §1 3 (Graded) MW Accounting for Lawyers Pivirotto, Greg 17 10:45A-12:00P
645A §0 3 (Pass/Fail) M Basic Trial Advocacy (All sections meet) Mauet, Thomas A. 156 11:00A-11:50A
696C §1 3-4 (Pass/Fail) F Criminal Prosecution Clinic Jordan-Curtis, Willie 126 11:00A-11:50A
643K §1 3 (Pass/Fail) W AZ Attorney General Clinic Ortiz, Kim /Jette Other 12:00P-01:00P
634B §1 1 (Graded) MTWTH Latin American Company Law - Special dates: March 25-April 3 Reyes, Francisco 135 12:00P-01:20P
655P §1 2 (Graded) M Corporate Governance *Special dates: Feb. 25-April 17* Mundheim, Robert 272 12:00P-01:30P
696H §1 2 (Graded) TW Sports Law *Special dates: Feb.4-27* Yen, Alfred 272 12:00P-01:30P
631D §1 1 (Graded) SUFS The Law, Policy, and Economics of Contemporary Native Nation Building *Special dates: Jan.4/5/6* Kalt, Joseph RH-204 01:00P-02:30P
696C §5 3-4 (Pass/Fail) TH Criminal Defense Clinic Gin, Lorraine 17 01:30P-02:20P
638C §1 3 (Graded) MW Business Planning Sjostrom, William K. 135 01:30P-02:45P
682 §1 3 (Graded) MW Cyberlaw Bambauer, Derek 137 01:30P-02:45P
647A §1 3 (Graded) TTH Corporate Taxation Hymel, Mona L. 118 01:30P-02:45P
602 §2 3 (Graded) THF Criminal Procedure Barnes, Katherine 168 01:30P-02:45P
654B §1 3 (Graded ) WTH Law and Medical Litigation Spece, Roy G. 21 01:30P-02:45P
696N §7 3 (Graded) WTH Law and Medical Litigation (Substantial Paper Seminar) Spece, Roy G. 21 01:30P-02:45P
631B §1 3 (Graded (pass/fail for LLM and SJD Students) ) MW Tribal Courts and Tribal Law Austin, Raymond D. RH-204 01:30P-02:45P
602 §1 3 (Graded) MW Criminal Procedure Bambauer, Jane 160 01:30P-02:45P
696C §4 1-2-4-6 (Graded) MW Immigration Law Clinic Marcus, Lynn /O'Konek RH-102 01:30P-03:00P
659 §1 2 (Graded) T International Human Rights Obiora, Leslye 135 01:30P-03:10P
696N §6 3 (Graded) T International Human Rights (Substantial Paper Seminar) Obiora, Leslye 135 01:30P-03:10P
644H §1 2 (Graded) M International Commercial Arbitration Hornick, Robert N. 156 01:30P-03:20P
603Q §3 1 (Graded) T Introduction to Legal Research Sandwell-Weiss, Leah 15 01:30P-03:20P
651B §1 3 (Graded) W Judicial Opinion Writing Gin, Lorraine 17 01:30P-03:20P
645A §1 3 (Pass/Fail) MW Basic Trial Advocacy (This section is accelerated - meets only for half of the semester) Mauet, Thomas A. 126 01:30P-03:20P
645A §2 3 (Pass/Fail) T Basic Trial Advocacy Mauet, Thomas A. 126 01:30P-03:20P
689A §1 3 (Graded) W Teaching Legal Research (Room 125) Chiorazzi, Michael Other 01:30P-03:20P
631F §1 2 (Graded) TH Who Owns Native Culture? Tatum, Melissa L. 135 01:30P-03:20P
631H §1 2 (Graded) T Critical Race Theory Williams, Robert A. RH-204 01:30P-03:25P
613b §1 3 (Graded) M Advanced Family Law Practice Warner, Nanette /Adelman 21 01:30P-04:10P
650 §1 3 (Graded) F Criminal Law Rueschhoff, Melissa 118 01:30P-04:30P
680C §1 3 (Graded ) TH Mediation Advocacy (Representing Clients in Mediation) White, Brent T. 137 01:30P-04:30P
564 §1 3 (Graded) W Leading Through Negotiations (Cross-Listed) MUST BE IN LAW PRE-FIX Faculty, TBA 156 02:00P-04:30P
611F §1 1 (Graded ) W Negotiation of Employment Agreements and Separation Agreements *Special dates: Apr. 3-12* Pollack, Daniel A. RH-215 02:00P-05:00P
628A §1 2 (Graded) M Separation of Powers Bales, Scott 118 02:55P-04:45P
603P §9 2 (Graded) M Legal Process, Analysis, and Writing Areinoff, Michael 135 03:00P-04:50P
603P §8 2 (Graded) M Legal Process, Analysis, and Writing Herr-Cardillo, Joy 137 03:00P-04:50P
603P §5 2 (Graded) W Legal Process, Analysis, and Writing McCallum, Mac RH-204 03:00P-04:50P
603P §6 2 (Graded) W Legal Process, Analysis, and Writing Flagg, Andrew 137 03:00P-04:50P
603P §4 2 (Graded) W Legal Process, Analysis, and Writing Simon, Diana 21 03:00P-04:50P
603Q §9 1 (Graded) M Introduction to Legal Research Gotschall, Sarah 15 03:00P-04:50P
646 §1 3 (Graded) TTH Federal Income Tax Swain, John A. 164 03:30P-04:45P
629 §1 3 (Graded) TTH Regulation Orbach, Barak Y. 118 03:30P-04:45P
680A §1 2 (Pass/Fail) TH Mediation Glaser, Adam 156 03:30P-05:10P
696N §2 2-3 (Graded) W UN Special Rapporteur Support Team Workshop Anaya, James /Alvarado 135 03:30P-05:20P
653B §1 2 (Pass/Fail) W Advanced Appellate Practice and Moot Court Salmon, Susan 118 03:30P-05:20P
635 §1 2 (Graded) M Insurance Law Sakall, Greg 168 03:30P-05:20P
631E §1 2 (Graded) M Gaming and Gambling Dutton, Don 156 03:30P-05:20P
671 §1 2 (Pass/Fail) TH Law and Humanities Hegland, Kenney F. /Bennett 135 03:30P-05:20P
696i §1 2 (Graded) T International Environmental Law Gantz, David A. 137 03:30P-05:30P
696C §3 4 (Graded) T Child and Family Law Clinic Bennett, Paul D. 135 03:30P-05:30P
696N §1 3 (Graded) T International Environmental Law (Substantial Paper) Gantz, David A. 137 03:30P-05:30P
696D §1 2-6 (Graded) T Indigenous Peoples Law Clinic Hershey, Robert A. RH-215 03:30P-05:50P
697P §1 3 (Graded) T Comparative Commercial Law Kozolchyk, Boris 17 03:30P-06:00P
628C §1 3 (Graded) T The Law and Behavior Research Lab Robertson, Christopher 156 03:30P-06:00P
603J §1 3 (Graded ) W Sustainability and Environmental Policy Miller, Marc 237 03:30P-06:00P
650C §1 3 (Graded) M Energy Law Trubatch, Sheldon 17 03:30P-06:00P
696K §1 3 (Graded) TH Refugee Law and Policy Marcus, Lynn RH-102 03:30P-06:05P
696H §1 2 (Graded) M Sports Law *Special dates: Feb.4-27* Yen, Alfred 272 03:30P-06:30P
645B §1 3 (Graded) W Advanced Trial Advocacy Willis, Jeffrey 126 03:30P-07:00P
696C §2 3 (Graded) T Civil Rights Restoration Clinic Silverman, Andy RH-114 04:00P-05:00P
696C §6 2-4 (Graded or P/F) W Veteran's Advocacy Law Clinic Bennett, Paul D. RH-114 04:00P-05:30P
656J §1 2 (Graded) TH National Security Law and Litigation Doucette, Suzane 17 04:00P-05:50P
611A §1 2 (Graded) W Employment Discrimination Downer, Sherry 17 04:00P-06:00P
633G §1 2 (Pass/Fail) TH Advanced Law and Entrepreneurship Hecker, Lawrence 21 04:30P-06:10P
645A §3 3 (Pass/Fail) M Basic Trial Advocacy (also meets on Mondays 11:00-11:50) Udall, Laura 126 05:00P-07:00P
655A §1 2 (Graded) W Trademarks and Unfair Competition Curley, Michael J 137 05:00P-07:00P
656P §1 2 (Graded) T Prosecution and Adjudication Unklesbay, Rick 118 05:30P-07:20P
667A §1 2 (Graded) Sentencing Law Ortiz, Kim /Jette 156 05:30P-07:30P
667A §1 2 (Graded) M Sentencing Law Ortiz, Kim /Jette 156 05:30P-07:30P
668 §1 3 (Pass/Fail) T Pre-Trial Litigation Lammers, Mark 160 05:30P-08:30P
668 §2 3 (Pass/Fail) T Pre-Trial Litigation Cohen, Gary 135 05:30P-08:30P
638A §1 2 (Graded) W Real Estate Transactions (Open to 3Ls only) Yetwin, Richard 135 05:45P-07:45P
641B §1 2 (Graded) T Poverty, Health and Law Bublick, Ellen M. 137 06:00P-08:00P
662C §1 2 (Graded) W Legal Ethics for Criminal Lawyers Williams, Heather 156 06:15P-08:05P

Updated: Last updated 09/21/12