Sun Nov 23 2014   
 

Course Schedule for Fall 2012

Aug 20 2012 - Nov 30 2012

Below is the Course Schedule for the College of Law. You can view and sort the schedules by course number, course title, instructor, room or classtime. Simply click on the urls at the top of the schedule to automatically sort the schedule. These schedules are all printer friendly.

Course Number Units Days Course Title Instructor Room ClassTime
525 §1 3 (Graded ) WF Native American Economic Development Hopkins, James C. RH-114 10:30A-11:45A
595E §1 3 (Graded) W Contemporary Latin American Economy: Trade and Economic Integration [meets concurrently with LAW 666] Gantz, David A. 137 03:00P-05:30P
600A §1 4 (Graded) MWTH Contracts Ponoroff, Lawrence 156 08:30A-09:50A
600A §2 4 (Graded) MWTH Contracts Ponoroff, Lawrence 156 10:30A-11:50A
600A §3 4 (Graded) M Contracts Braucher, Jean 160 09:30A-10:20A
600A §3 4 (Graded) TWTH Contracts Braucher, Jean 160 03:00P-03:50P
600A §3 4 (Graded) F Contracts Braucher, Jean 160 10:30A-11:20A
601A §1 4 (Graded) MWTH Introduction to Legal and Civil Procedure Atwood, Barbara 168 10:30A-11:45A
601A §2 4 (Graded) TW Introduction to Legal and Civil Procedure Merico, Ana Maria 118 01:30P-02:45P
601A §2 4 (Graded) TH Introduction to Legal and Civil Procedure Merico, Ana Maria 118 10:30A-11:45A
601A §3 4 (Graded) MTW Introduction to Legal and Civil Procedure White, Brent T. 168 01:30P-02:45P
603H §1 4 (Pass/Fail) F Legal Analysis, Writing and Research Barton, Maggie RH-215 11:00A-12:40P
603i §1 2 (Graded) T International Business and Investment Structuring Raby, Burgess RH-215 08:50A-10:30A
603P §1 2 (Pass/Fail) W Legal Process, Analysis, and Writing Salmon, Susan 135 10:00A-11:50A
603P §2 2 (Pass/Fail) M Legal Process, Analysis, and Writing Herr-Cardillo, Joy 135 01:30P-03:20P
603P §3 2 (Pass/Fail) F Legal Process, Analysis, and Writing Areinoff, Michael 21 08:30A-10:20A
603P §4 2 (Pass/Fail) F Legal Process, Analysis, and Writing Markovich, Eric 137 08:30A-10:20A
603P §5 2 (Pass/Fail) T Legal Process, Analysis, and Writing Butler, Stacy 118 03:00P-04:50P
603P §6 2 (Graded) T Legal Process, Analysis, and Writing Flagg, Andrew 21 03:00P-04:50P
603P §7 2 (Pass/Fail) T Legal Process, Analysis, and Writing Lett, Sylvia 137 08:45A-10:35A
603P §8 2 (Pass/Fail) TH Legal Process, Analysis, and Writing Simon, Diana 137 08:30A-10:20A
603P §9 2 (Pass/Fail) TF Legal Process, Analysis, and Writing Rabe, Suzanne M. 135 09:00A-09:50A
603Q §1 1 (Graded) W Introduction to Legal Research Sandwell-Weiss, Leah 15 08:30A-10:20A
603Q §2 1 (Graded) T Introduction to Legal Research Sandwell-Weiss, Leah 17 08:30A-10:20A
603Q §3 1 (Graded) F Introduction to Legal Research Sandwell-Weiss, Leah 15 08:30A-10:20A
603Q §4 1 (Graded) M Introduction to Legal Research Gotschall, Sarah 15 03:00P-04:50P
603Q §5 1 (Graded) T Introduction to Legal Research Gotschall, Sarah 15 08:30A-10:20A
603Q §6 1 (Graded) W Introduction to Legal Research Gotschall, Sarah 15 01:30P-03:20P
603Q §7 1 (Graded) W Introduction to Legal Research Esposito, Shaun 17 08:30A-10:20A
603Q §8 1 (Graded) F Introduction to Legal Research Esposito, Shaun 17 08:30A-10:20A
603Q §9 1 (Graded) F Introduction to Legal Research Gotschall, Sarah 15 01:30P-03:20P
604C §1 4 (Graded) TF Torts Robertson, Christopher 168 10:45A-12:00P
604C §1 4 (Graded) TH Torts Robertson, Christopher 168 01:30P-02:45P
604C §2 4 (Graded) T Torts Bublick, Ellen M. 137 10:45A-12:00P
604C §2 4 (Graded) MTH Torts Bublick, Ellen M. 137 01:30P-02:45P
604C §3 4 (Graded) MT Torts Bambauer, Jane 118 10:30A-11:45A
604C §3 4 (Graded) W Torts Bambauer, Jane RH-204 10:30A-11:45A
608 §1 4 (Graded) MTWTH Evidence Mauet, Thomas A. 164 08:00A-08:50A
608 §2 3 (Graded) TTH Evidence Barnes, Katherine 135 01:30P-02:45P
609 §1 2 (Graded) F Legal Profession Shely, Lynda 160 02:00P-04:00P
614 §1 2 (Graded) M Disability Law Daly-Rooney, Rose 135 04:00P-05:50P
615 §1 3 (Graded) TTH Constitutional Law II Spece, Roy G. 160 10:30A-11:45A
615C §1 2 (Graded) M The Bill of Rights in Historical Perspective McWhirter, Robert 137 06:15P-08:05P
616 §2 3 (Graded) MW Business Organizations Sjostrom, William K. 164 01:30P-02:45P
618 §1 3 (Graded) MW Antitrust Law Orbach, Barak Y. 21 10:30A-11:45A
619 §1 3 (Graded) TTH Estates and Trusts Hobson, Alex 168 09:00A-10:15A
621A §1 3 (Graded) WF Administrative Law Engel, Kirsten H. 118 10:30A-11:45A
621B §1 2 (Graded) TH Administrative Law: Notice and Comment Rulemaking Trubatch, Sheldon 135 08:20A-10:20A
622 §1 1-3 (Pass/Fail) Law Review [must be selected for Law Review] Faculty, TBA IS 01:00A-01:00A
623 §1 3 (Graded) MW Conflict of Laws Tatum, Melissa L. RH-204 09:00A-10:15A
624B §1 1-3 (Pass/Fail) Arizona Journal for Environmental Law and Policy Glennon, Robert IS 01:00A-01:00A
631A §1 3 (Graded) TTH Federal Indian Law Williams, Robert A. RH-204 01:30P-02:45P
631G §1 1 (Graded) MTWTH Jurisdiction in Indian Country (special dates: Aug. 20 - 24) Tatum, Melissa L. RH-204 06:30P-08:30P
631G §1 1 (Graded) F Jurisdiction in Indian Country (special dates: Aug. 20 - 24) Tatum, Melissa L. RH-204 01:00P-05:00P
633D §1 3 (Graded) TH Law, Entrepreneurship, & Innovation Hecker, Lawrence 21 03:30P-06:00P
635 §1 2 (Graded) F Insurance Law Plitt, Steven 118 08:45A-10:25A
640 §1 2 (Graded) M Public Land & Mining Law Lacy, John 156 03:30P-05:20P
643D §1 3 (Graded) TTH Native American Natural Resources Hopkins, James C. 21 10:30A-11:45A
643K §1 3 (Pass/Fail) W AZ Attorney General Clinic Ortiz, Kim Other 12:00P-01:00P
645A §0 3 (Pass/Fail) M Basic Trial Advocacy (All sections meet) Mauet, Thomas A. 156 01:30P-02:20P
645A §1 3 (Pass/Fail) W Basic Trial Advocacy [*also meets M 1:30-2:20 R156 w/Prof. Mauet] Redmon, Ryan 126 06:00P-08:00P
645A §2 3 (Pass/Fail) M Basic Trial Advocacy [*also meets M 1:30-2:20 R156 w/Prof. Mauet] Bernini, Deborah 126 05:00P-07:00P
645A §3 3 (Pass/Fail) W Basic Trial Advocacy [*also meets M 1:30-2:20 R156 w/Prof. Mauet] Roubicek, Laura 146 05:30P-07:30P
646 §1 3 (Graded) WF Federal Income Tax Hymel, Mona L. 17 10:30A-11:45A
648 §1 3 (Graded ) MW Estate + Gift Taxation Gadarian, Greg /Conway 135 08:00A-09:15A
650B §1 2 (Graded) M Criminal Defense Systems: Assessment & Reform Hirsh, Robert /Athena 137 03:00P-05:00P
652A §1 3 (Graded) TTH Formation and Taxation of Non-Profit Organizations Swain, John A. RH-114 03:30P-04:45P
653A §1 3 (Graded) T Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Gin, Lorraine RH-215 01:30P-03:20P
653A §2 3 (Graded) T Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Berger, Gregory 137 03:30P-05:20P
653A §3 3 (Graded) M Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Bullard, Sarah 17 09:00A-10:50A
653A §4 3 (Graded) M Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Kingsnorth, Thalassa 21 03:30P-05:20P
653A §5 3 (Graded) F Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy McCallum, Mac 156 08:30A-10:20A
653A §6 3 (Graded) W Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Gard, Lacey Stover 135 01:30P-03:20P
653A §7 3 (Graded) TH Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Simon, Diana 135 03:30P-05:20P
654A §1 3 (Graded) TTH Bioethics and Law Spece, Roy G. RH-114 01:30P-02:45P
655C §1 3 (Graded) TTH Patent Law Bambauer, Derek 156 01:30P-02:45P
655K §1 3 (Graded) MW First Amendment Massaro, Toni M. 137 08:30A-09:45A
655M §1 3 (Graded) W State & Local Taxation Swain, John A. 118 03:30P-06:30P
655R §1 3 (Graded) TTH Intellectual Property Law Orbach, Barak Y. 160 01:30P-02:45P
655V §1 3 (Graded) MW Patent Litigation Fundamentals Brown, Ronald 21 09:00A-10:15A
656D §1 2 (Graded) TH Education Law Richardson, John 137 03:30P-05:20P
656i §1 2 (Graded) M Arizona Civil Procedure Sakall, Greg 118 03:30P-05:20P
657 §1 3 (Graded) MW LLC, LLP, Partnership Tax Hymel, Mona L. 160 01:30P-02:45P
658 §1 3 (Graded) MW Securities Regulation Sjostrom, William K. 137 10:30A-11:45A
659 §1 2 (Graded) W International Human Rights Anaya, James /Alvarado 156 03:30P-06:00P
661A §1 1 (Pass/Fail) Moot Court National Team Salmon, Susan IS 01:00A-01:00A
661C §1 2 (Pass/Fail) NALSA Moot Court Ferdon, Julie IS 01:00A-01:00A
663 §1 3 (Graded) TTH Introduction to Business Reorganization in Bankruptcy Charles, Rob 21 08:30A-09:45A
666 §1 2 (Graded) W NAFTA & Other Regional Trade Agreements [meets concurrently with LAW 595E] Gantz, David A. 137 03:00P-05:30P
668 §1 3 (Pass/Fail) T Pre-Trial Litigation Bergin, Jeffrey 156 05:30P-08:30P
668 §2 3 (Pass/Fail) T Pre-Trial Litigation Piccarreta, Carl 137 05:30P-08:30P
669 §1 3 (Graded) MW Environmental Law Engel, Kirsten H. 17 01:30P-02:45P
670 §1 3 (Graded) TTH Public International Law Obiora, Leslye 135 10:30A-11:45A
678 §1 1 (Pass/Fail) Jessup Moot Court Ferdon, Julie IS 01:00A-01:00A
680A §1 2 (Pass/Fail) TH Mediation Glaser, Adam 156 03:30P-05:20P
685 §1 2 (Pass/Fail) F Introduction to the U.S. Legal System Lett, Sylvia RH-215 09:00A-10:50A
686 §1 1-3 (Pass/Fail) International Law Journal [must be selected for International Law Journal] Faculty, TBA IS 01:00A-01:00A
687 §1 2 (Graded) M European Union Butler, Susan RH-215 10:20A-12:00P
689 §1 3 (Graded) TTH Advanced Legal Research Esposito, Shaun 17 10:30A-11:45A
693B §1 2 (Pass/Fail) Federal Public Defender Externship Marquez, Leticia IS 01:00A-01:00A
694C §1 1 (Pass/Fail) Juvenile Detention Teaching Program Hegland, Kenney F. /Bennett IS 01:00A-01:00A
695B §1 2 (Graded) T Gender and the Law Obiora, Leslye 126 08:00A-10:00A
695E §1 2 (Pass/Fail) Judicial Clerking Program Gin, Lorraine IS 01:00A-01:00A
695J §1 1 (Pass/Fail) ASUA Legal Service Interviewing Ferrell, Susan IS 01:00A-01:00A
695Q §1 2-3 (Graded) Writing Fellows Rabe, Suzanne M. IS 01:00A-01:00A
695Q §2 2-3 (Graded) Writing Fellows Barton, Maggie IS 01:00A-01:00A
696C §1 3-4 (Pass/Fail) F Criminal Prosecution Clinic Jordan-Curtis, Willie 126 11:00A-11:50A
696C §2 3-4 (Pass/Fail) TH Criminal Defense Clinic Gin, Lorraine 146 01:30P-02:20P
696C §3 1-2-4-6 (Graded) MW Immigration Law Clinic Marcus, Lynn RH-102 01:30P-03:00P
696C §4 3 (Graded) T Civil Rights Restoration Clinic Silverman, Andy 237 04:00P-05:00P
696C §5 2-3 (Graded) The Mortgage Clinic Braucher, Jean IS 01:00A-01:00A
696C §6 2 (=Pass/Fail or 4=Graded) M Veteran's Advocacy Law Clinic Bennett, Paul D. RH-114 11:00A-12:00P
696C §7 2 (Graded) M Tribal Courts Clinic Austin, Raymond D. /Guss RH-215 03:30P-05:10P
696C §8 4 (Graded) T Child and Family Law Clinic Bennett, Paul D. RH-204 03:30P-05:30P
696D §1 2-4-6 (Graded) M Indigenous Peoples Law Clinic Hershey, Robert A. RH-321 01:30P-03:20P
696N §1 2-3 (Graded) TH UN Special Rapporteur Support Team Workshop Anaya, James /Alvarado 17 03:00P-05:00P
696N §2 2 (Graded) T International Human Rights Advocacy Workshop [Not a Substantial Paper Seminar] Howard, Seanna /Williams RH-215 03:30P-05:10P
696N §3 3 (Graded) Student Initiated Substantial Paper [must have supervising faculty member before registering] Faculty, TBA IS 01:00A-01:00A
696N §4 3 (Graded) W International Human Rights [Substantial Paper Seminar] Anaya, James /Alvarado 156 03:30P-06:00P
696N §5 3 (Graded) TTH Public International Law (Substantial Paper Seminar) Obiora, Leslye 135 10:30A-11:45A
696N §6 3 (Graded) TTH Bioethics and Law [Substantial Paper Seminar] Spece, Roy G. RH-114 01:30P-02:45P
696N §7 3 (Graded) T International Commercial Transactions [Exam or Substantial Paper] Kozolchyk, Boris 17 03:30P-06:00P
696N §8 3 (Graded) T Gender & the Law (Substantial Paper Seminar) Obiora, Leslye 126 08:00A-10:00A
697B §1 3 (Graded) TH Globalization and Transformation of Culture Hershey, Robert A. RH-215 03:30P-06:00P
699 §1 3 (Pass/Fail) Independent Study [must have supervising faculty member before registering] Faculty, TBA IS 01:00A-01:00A
910 §1 1-4 (Pass/Fail) Thesis Gantz, David A. IS 01:00A-01:00A
920 §1 1-9 (Pass/Fail) Dissertation Gantz, David A. /Tatum IS 01:00A-01:00A

Updated: Last updated 03/09/12