Wed Nov 26 2014   
 

Course Schedule for Fall 2013

Aug 26 2013 - Dec 06 2013

Below is the Course Schedule for the College of Law. You can view and sort the schedules by course number, course title, instructor, room or classtime. Simply click on the urls at the top of the schedule to automatically sort the schedule. These schedules are all printer friendly.

Course Number Units Days Course Title Instructor Room ClassTime
600A §1 4 (Graded) MWF Contracts Ponoroff, Lawrence 118 09:00A-10:15A
600A §2 4 (Graded) MW Contracts Ratner, Jamie 137 09:30A-10:30A
600A §2 4 (Graded) TTH Contracts Ratner, Jamie 137 10:30A-11:30A
600A §3 4 (Graded) TWTH Contracts Sjostrom, William K. 156 01:30P-02:45P
600A §4 4 (Graded) MWF Contracts Ponoroff, Lawrence 137 01:30P-02:45P
600A §5 4 (Graded) MTWTH Contracts Braucher, Jean 118 01:30P-02:45P
601A §1 4 (Graded) MWF Introduction to Legal and Civil Procedure Marcus, David 168 10:45A-12:00P
601A §2 4 (Graded) MTW Introduction to Legal and Civil Procedure White, Brent T. 160 10:30A-11:45A
603H §1 2 (Pass/Fail) F Legal Analysis, Writing & Research (LL.M. only) Lett, Sylvia RH-215 10:20A-12:00P
603i §1 2 (Graded) W International Business and Investment Structuring Raby, Burgess RH-204 08:50A-10:30A
603P §1 2 (Pass/Fail) T Legal Process, Analysis, and Writing Salmon, Susan 138 01:30P-03:20P
603P §2 2 (Pass/Fail) T Legal Process, Analysis, and Writing Butler, Stacy 160 02:00P-03:50P
603P §3 2 (Pass/Fail) M Legal Process, Analysis, and Writing Herr-Cardillo, Joy 138 08:30A-10:20A
603P §4 2 (Pass/Fail) TH Legal Process, Analysis, and Writing Lett, Sylvia RH-215 10:10A-12:00P
603P §5 2 (Pass/Fail) F Legal Process, Analysis, and Writing Areinoff, Michael RH-114 08:30A-10:20A
603P §6 2 (Pass/Fail) T Legal Process, Analysis, and Writing Simon, Diana RH-114 01:30P-03:30P
603P §7 2 (Pass/Fail) TH Legal Process, Analysis, and Writing Stratman, Anne RH-204 10:10A-12:00P
603P §8 2 (Pass/Fail) T Legal Process, Analysis, and Writing Fox, Kristine RH-215 01:30P-03:20P
603P §9 2 (Pass/Fail) TH Legal Process, Analysis, and Writing Wang, Rui 138 03:30P-05:20P
603P §10 2 (Pass/Fail) T Legal Process, Analysis, and Writing Belous, Laura 17 03:00P-04:40P
603P §11 2 (Pass/Fail) M Legal Process, Analysis, and Writing Vierthaler, Staci 21 03:00P-04:50P
603Q §1 1 (Graded) F Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Sandwell-Weiss, Leah 15 08:30A-10:20A
603Q §2 1 (Graded) T Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Sandwell-Weiss, Leah 15 10:10P-12:00P
603Q §3 1 (Graded) TH Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Sandwell-Weiss, Leah 15 10:10A-12:00P
603Q §4 1 (Graded) F Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Esposito, Shaun 15 10:30A-12:20P
603Q §5 1 (Graded) W Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Esposito, Shaun 15 08:30A-10:20A
603Q §6 1 (Graded) M Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Esposito, Shaun 15 01:30P-03:20P
603Q §7 1 (Graded) TH Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Gotschall, Sarah 21 10:10A-12:00P
603Q §8 1 (Graded) F Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Gotschall, Sarah 17 08:30A-10:20A
603Q §9 1 (Graded) TH Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Gotschall, Sarah 17 03:00P-04:50P
603Q §10 1 (Graded) T Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Delgado, Alexandra Lee 15 01:30P-03:20P
603Q §11 1 (Graded) M Introduction to Legal Research (Aug.26-Oct.21) Delgado, Alexandra Lee 17 01:30P-03:20P
604C §1 4 (Graded) TTH Torts Bublick, Ellen M. 160 08:45A-10:00A
604C §1 4 (Graded) W Torts Bublick, Ellen M. 160 03:00P-04:15P
604C §2 4 (Graded) W Torts Bambauer, Jane 168 03:00P-04:15P
604C §2 4 (Graded) TTH Torts Bambauer, Jane 168 08:45A-10:00A
608 §1 4 (Graded) MTWTH Evidence Mauet, Thomas A. 164 08:00A-08:50A
609 §1 2 (Graded) F Legal Profession Shely, Lynda 164 02:00P-04:00P
610 §1 2 (Graded) TH Health Care Law Cartwright, Jill 137 05:30P-07:10P
614 §1 2 (Graded) M Disability Law Daly-Rooney, Rose 135 04:00P-05:50P
615 §1 3 (Graded ) TTH Constitutional Law II Spece, Roy G. 118 10:30A-11:45A
616 §2 3 (Graded) TTH Business Organizations Sepe, Simone M. 168 01:30P-03:00P
618 §1 3 (Graded) MW Antitrust Law Orbach, Barak Y. 156 10:30A-11:45A
619 §1 3 (Graded) TTH Estates & Trusts Hobson, Alex 118 09:00A-10:15A
621A §1 3 (Graded) MW Administrative Law Marcus, David 168 01:30P-02:45P
622 §1 1-3 (Pass/Fail) Law Review Orbach, Barak Y. IS 01:00A-01:00A
624B §1 1-3 (Pass/Fail) Arizona Journal for Environmental Law and Policy Glennon, Robert IS 01:00A-01:00A
625 §1 2 (Graded) W American Legal History: The Colorado River Glennon, Robert 135 01:30P-03:20P
627 §1 3 (Graded) TTH Oil & Gas Law Large, Donald 135 10:30A-11:45A
630 §1 2 (Graded) W Animal Law Dent, Sara 135 05:30P-07:30P
631A §1 3 (Graded) TTH Federal Indian Law Williams, Robert A. RH-204 01:30P-02:50P
631G §1 1 (Graded) F Jurisdiction in Indian Country (Aug. 26-30) Tatum, Melissa L. RH-204 09:00A-01:00P
631G §1 1 (Graded) MTWTH Jurisdiction in Indian Country (Aug. 26-30) Tatum, Melissa L. RH-204 06:30P-08:30P
633D §1 3 (Graded) TH Law, Entrepreneurship and Innovation Hecker, Lawrence 135 03:30P-06:00P
633E §1 2 (Graded) W Mergers and Acquisitions Sjostrom, William K. 156 03:30P-05:20P
635 §1 2 (Graded) F Insurance Law Plitt, Steven 21 08:30A-10:20A
639 §1 3 (Graded) TTH Community Property Ratner, Jamie 137 03:15P-04:30P
640 §1 3 (Graded) MW Public Land & Mining Law Lacy, John 137 04:00P-05:15P
641 §1 3 (Graded) MW Water Law (Fridays are make-up days) Glennon, Robert 135 09:00A-10:15A
641 §1 3 (Graded) F Water Law (Fridays are make-up days) Glennon, Robert 135 10:30A-11:45A
643B §1 1 (Graded) MW Advanced International Trade Law: International Trade Liberalization after Doha (*Spc.Dates: August - September) Gantz, David A. 135 12:00P-01:20P
643D §1 3 (Graded) TTH Native American Natural Resources Law Hopkins, James C. 137 09:00A-10:15A
643E §1 2 (Graded) M Arizona White Collar Crime Evans, John 137 05:30P-07:10P
643K §1 3 (Pass/Fail) W AZ Attorney General Clinic Ortiz, Kim /Jette Other 12:00P-01:00P
645A §0 0 (Pass/Fail) M Basic Trial Advocacy (All sections meet) Mauet, Thomas A. 156 01:30P-02:20P
645A §1 3 (Pass/Fail) M Basic Trial Advocacy (also meets w/Prof.Mauet, Mondays 1:30-2:20, Room 156) Bernini, Deborah 126 05:15P-07:15P
645A §2 3 (Pass/Fail) W Basic Trial Advocacy (also meets w/Prof.Mauet, Mondays 1:30-2:20, Room 156) Roubicek, Laura 126 05:30P-07:30P
645A §3 3 (Pass/Fail) T Basic Trial Advocacy (also meets w/Prof.Mauet, Mondays 1:30-2:20, Room 156) Bennett, Paul D. 126 03:30P-05:30P
646 §1 3 (Graded) MW Federal Income Tax Hymel, Mona L. 17 10:30A-11:45A
648 §1 3 (Graded) MW Estate & Gift Taxation Gadarian, Greg /Conway 21 09:00A-10:15A
650 §1 3 (Graded) TTH Criminal Law Kreag, Jason 168 10:30A-11:45A
653A §1 3 (Graded) TTH Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Gin, Lorraine 21 01:30P-02:20P
653A §2 3 (Graded) W Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Simon, Diana RH-204 01:30P-03:20P
653A §3 3 (Graded) M Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Gard, Lacey Stover 17 03:30P-05:20P
653A §4 3 (Graded) T Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy Berger, Gregory 135 03:30P-05:20P
653A §5 3 (Graded) F Advanced Legal Writing & Intro to Appellate Advocacy McCallum, Mac 138 08:30A-10:20A
653A §6 3 (Graded) W Advanced Legal Writing Olson, Kelli 21 03:30P-05:20P
654A §1 3 (Graded) TTH Bioethics and Law Spece, Roy G. 137 01:30P-02:45P
654D §1 3 (Graded) T Contract Drafting Koppen, Margaret 21 04:00P-05:40P
655C §1 3 (Graded) TTH Patent Law Bambauer, Derek 156 10:30A-12:00P
655K §1 3 (Graded) MW First Amendment Massaro, Toni M. 156 09:00A-10:15A
655M §1 3 (Graded) TTH State & Local Taxation Swain, John A. 118 03:30P-04:45P
655R §1 3 (Graded) TTH Intellectual Property Law (Survey) Orbach, Barak Y. 156 03:30P-04:45P
656D §1 2 (Graded) TH Education Law Richardson, John RH-204 03:30P-05:20P
656i §1 2 (Graded) M Arizona Civil Procedure Sakall, Greg 118 03:30P-05:20P
657 §1 3 (Graded) MW LLC, LLP, Partnership Tax (Taxation and Planning for LLCs and Partnerships) Hymel, Mona L. 160 01:30P-02:45P
657B §1 1 (Pass/Fail) A Case Study in Patent Litigation: Apple Inc. v. Samsung Electronics, et al. Brown, Ronald IS 01:00A-01:00A
661A §1 1 (Pass/Fail) Moot Court National Team Salmon, Susan IS 01:00A-01:00A
663 §1 3 (Graded) TTH Introduction to Business Reorganization in Bankruptcy Charles, Rob 135 09:00A-10:15A
668 §1 3 (Pass/Fail) T Pre-Trial Litigation Bergin, Jeffrey 156 05:30P-08:30P
668 §2 3 (Pass/Fail ) T Pre-Trial Litigation Piccarreta, Carl 118 05:30P-08:30P
669 §1 3 (Graded) MW Environmental Law Engel, Kirsten H. 135 10:30A-11:45A
670 §1 3 (Graded) MW Public International Law Obiora, Leslye 126 09:00A-10:15A
678 §1 1 (Pass/Fail) Jessup Moot Court Ferdon, Julie IS 01:00A-01:00A
680A §1 2 (Pass/Fail) M Mediation Glaser, Adam 156 03:30P-05:30P
685 §1 2 (Pass/Fail) F Introduction to the U.S. Legal System (LL.M. only) Lett, Sylvia RH-215 08:30A-10:10A
686 §1 1-3 (Pass/Fail) International Law Journal (must be selected for International Law Journal) Gantz, David A. IS 01:00A-01:00A
687 §1 2 (Graded) M European Union Butler, Susan RH-215 10:20A-12:00P
689 §1 3 (Graded) TTH Advanced Legal Research Esposito, Shaun 17 10:30A-11:45A
692A §1 2 (Graded) TH Information Privacy Bambauer, Jane 160 01:30P-03:10P
693 §1 3 (Pass/Fail) Center for Creative Photography Externship Bambauer, Derek /Bambauer IS 01:00A-01:00A
693B §1 2 (Pass/Fail) Federal Public Defender Externship Marquez, Leticia IS 01:00A-01:00A
694C §1 1 (Pass/Fail) Juvenile Detention Teaching Program Hegland, Kenney F. /Bennett IS 01:00A-01:00A
695b §1 3 (Graded) MW Gender & the Law Obiora, Leslye 126 01:30P-02:45P
695E §1 2 (Pass/Fail) Judicial Clerking Program Gin, Lorraine IS 01:00A-01:00A
695J §1 1 (Pass/Fail) ASUA Legal Service Interviewing Ferrell, Susan IS 01:00A-01:00A
695Q §1 2-3 (Graded) Writing Fellows Salmon, Susan IS 01:00A-01:00A
696C §1 3-4 (Pass/Fail) F Criminal Prosecution Clinic Jordan-Curtis, Willie 126 11:00A-11:50A
696C §2 3-4 (Pass/Fail) W Criminal Defense Clinic Gin, Lorraine 146 01:30P-02:20P
696C §3 2-4-6 (Graded) TTH Immigration Law Clinic Marcus, Lynn /Rabin RH-102 01:30P-03:00P
696C §4 3 (Graded) W Civil Rights Restoration Clinic Silverman, Andy RH-114 11:00A-12:00P
696C §5 2-3 (Graded) The Mortgage Clinic Braucher, Jean IS 01:00A-01:00A
696C §6 2or4 (2-P/F or 4-Graded) W Veterans' Advocacy Law Clinic Huskey, Kristine A. /Bennett RH-114 04:00P-05:00P
696C §7 2 (Graded) W Tribal Courts Clinic Austin, Raymond D. RH-215 01:30P-03:10P
696C §8 1-4 (Graded) W Child and Family Law Clinic Bennett, Paul D. RH-321 05:00P-07:00P
696C §9 1-3 (Graded) M Estate Planning Clinic: Will Drafting in Indian Country Guss, Mary RH-321 10:30A-12:10P
696D §1 2-6 (Graded) M Indigenous Peoples Law Clinic Hershey, Robert A. RH-321 01:30P-03:20P
696G §1 2 (Graded) F Capital Punishment Eckerstrom, Peter 137 09:30A-11:40A
696N §1 2-3 (Graded) TH UN Special Rapporteur Support Team Workshop Anaya, James /Alvarado 272 03:00P-05:00P
696N §2 2 (Graded) T International Human Rights Advocacy Workshop [Not a Substantial Paper Seminar] Howard, Seanna /Williams RH-114 03:30P-05:10P
696N §5 3 (Graded) MW Public International Law (Substantial Paper Seminar) Obiora, Leslye 126 09:00A-10:45A
696N §6 3 (Graded) TTH Bioethics and Law (Substantial Paper Seminar) Spece, Roy G. 137 01:30P-02:45P
696N §7 3 (Graded) T Issues in Immigration Policy (Substantial Paper Seminar) Rabin, Nina RH-204 03:30P-05:30P
696N §8 3 (Graded) MW Gender & the Law (Substantial Paper Seminar) Obiora, Leslye 126 01:30P-02:45P
696N §10 3 (Graded) TTH State & Local Taxation (Substantial Paper Seminar) Swain, John A. 118 03:30P-04:45P
696N §11 3 (Graded) TTH Native American Natural Resources Law (Substantial Paper Seminar) Hopkins, James C. 137 09:00A-10:15A
696N §12 3 (Graded) TH Information Privacy (Substantial Paper Seminar) Bambauer, Jane 160 01:30P-03:10P
696N §13 3 (Graded) W International Intellectual Property (Substantial Paper Seminar) Chen, Shun-Ling 135 03:30P-05:10P
696S §1 2 (Graded) T Issues in Immigration Policy Rabin, Nina RH-204 03:30P-05:30P
697B §1 3 (graded) TH Globalization & Transformation of Culture Hershey, Robert A. RH-215 03:30P-06:00P
697E §1 2 (Graded) W International Intellectual Property Chen, Shun-Ling 135 03:30P-05:10P
699 §1 3 (Pass/Fail) Independent Study [must have supervising faculty member before registering] Faculty, TBA IS 01:00A-01:00A
910 §1 1-4 (Pass/Fail) Thesis Gantz, David A. /Tatum IS 01:00A-01:00A
920 §1 1-9 (Pass/Fail) Dissertation Tatum, Melissa L. /Gantz IS 01:00A-01:00A
696N §3 3 (Graded)   Student Initiated Substantial Paper (must have supervising faculty) Faculty, TBA N/A N/A

Updated: Last updated 03/11/13